Zaman Damgası ile E-Defter Oluşturma

Zaman Damgası: Bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve/veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından doğrulanan kaydı ifade eder.

1 Sıra Nolu Elektronik Defter Tebliği Elektronik Defter oluşturma başlıklı 3. Maddesi gereği;

3.3.7. Herhangi bir kesinti veya sistem arızası nedeni ile beratların Başkanlık tarafından onaylanması işleminin gerçekleştirilememesi durumunda söz konusu beratlar, güvenli elektronik imza (gerçek kişiler için) veya mali mühür (tüzel kişiler için) ile zaman damgalı olarak imzalanacak veya onaylanacaktır. Bu kapsamda kullanılacak olan zaman damgaları TÜBİTAKUEKAE’den temin edilecektir. Beratların, Başkanlığa sunumunu engelleyen kesinti veya arıza durumunun ortadan kalkmasını takiben ilgili beratların tekrar Başkanlık onayına sunulması işlemi gerçekleştirilecektir.

denilmek suretiyle Gelir İdaresinin sunucu ve sistemlerinde bir arıza olması ve mükelleflerin bu nedenlerle oluşturdukları ve kendi Mali Mühür yada E-İmza ile imzaladıkları defterleri zaman damgası eklemek suretiyle arıza giderildiği tarihten sonraki bir tarihte Gelir İdaresi portalına göndermelerine olanak sağlamaktadır.

Zaman Damgası Temini

Başvurunun Alınması

Zaman damgası portalinden zdportal.kamusm.gov.tr işlem tipi olarak kurumsal seçeneği işaretlenerek, talep edilen bilgiler doldurulur ve sipariş oluşturulur.

Üyelik oluşturulduktan sonra işlemler menüsünden bilgi görüntüleme, güncelleme ve kontör ekleme işlemleri gerçekleştirilebilir.

Ödeme Yapılması

Firma, talebi karşılayan tutar ödemesini %18KDV si ile birlikte, sanalpos.kamusm.gov.tr linkinden veya Kamu SM Vakıfbank Kurum Ödemeleri sayfasından (Banka Şubeleri, İnternet Şube, Mobil Şube) vergi kimlik numarası ile sorgulama yaparak gerçekleştirir.

Müşteri Numarası Gönderimi

Ödeme yapıldıktan 1 gün sonra başvuru esnasında belirtilen e-posta adresine müşteri numarası gönderilir.

Faturalandırma

Faturalandırma işlemi, kontör yükleme işleminden sonra gerçekleştirilir.

%d blogcu bunu beğendi: