Başvuru Kılavuzu (Ekran Görüntüleriyle)

Adım adım ekran görüntüleri ile Defter Beyan Sistemi Başvuru süreci.

KAYIT LİNKİ

Sisteme kayıt için https://basvuru.defterbeyan.gov.tr/ adresinden giriş yapabilirsiniz.

1-SİSTEME GİRİŞ:

İlk olarak aşağıdaki ekrandan İnternet Vergi Dairesi şifreleri ile giriş yapılacaktır. Mali Müşavirler kendi şifreleri ile Aracılık Sözleşmeleri bulunan tüm mükellefleri için başvuru yapabileceklerdir. Ayrıca mükelleflerin kendi İnternet Vergi Dairesi şifreleri ile de sisteme giriş yapılabilecektir.

2-BAŞVURU SEÇİMİ:

Aşağıdaki menüden kendileri için mi Aracılık Sözleşmesi yaptıkları mükellefleri için mi başvuru yapacakları seçilerek devam edilecek.

 

3-BAŞVURU DİLEKÇESİ EKRANI:

Daha sonra elektronik ortamda doldurulup onaylanması gereken Başvuru Dilekçesi ekranı açılacak. Başvuru yapılacak mükellef bilgileri bu ekranda görüntülenecek.

 

4-EKSİK BİLGİLERİN TAMAMLANMASI:

Aynı sayfanın devamında mükellefe ait olan eksik bilgiler tamamlanacak. Adres, Vergi Numarası, Adres Numarası ve varsa Cep Telefonu bilgileri otomatik olarak gelecek. Diğer eksik bilgiler kullanıcı tarafında girilebilecek.

 

5-ELEKTRONİK TUTULACAK DEFTER SEÇİMİ:

Şu an için sadece Basit Usul ve Serbest Meslek Kazancı mükellefleri sisteme kayıt yapabilecek.

Mükellef türü olarak Serbest Meslek seçeneğini seçtikten sonra tutulacak defterlerden SERBEST MESLEK KAZANÇ DEFTERİ, İŞLETME DEFTERİ ve DAMGA VERGİSİ defterleri birlikte seçilebilecek.

Tek başına SERBEST MESLEK DEFTERİ seçilebilecek.

Ancak tek başına İŞLETME DEFTERİ seçilemeyecek.(İşletme defteri için sistem ihtiyari başvuru almamaktadır.

 

Ancak tek başına İŞLETME DEFTERİ seçilemeyecek.(İşletme defteri için sistem ihtiyari başvuru almamaktadır.

 

6-BAŞVURU ONAYLAMA:

Son adımda aşağıdaki ekranda görüleceği üzere Başvuru yapan (yada adına başvuru yapılan) mükellef bilgileri yanında “Defter-Beyan Sistemi kullanım koşullarını okudum, kabul ediyorum” seçeneği işaretlendikten sonra ÖNİZLEME butonuna basılacak.

Ardından başvurunuzun alındığına dair onay ekrana gelecektir. Bu adımlardan başvuru işlemi tamamlanmış olup portal açıldığında seçtiğiniz Tür/Türler’ e ait defter tutmaya başlanabilir.

Not: Kaydınızın alındığına dair mail ya da sms gönderilmemektedir.

Başvuru Kılavuzu Pdf İndir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: