Damga Vergisi Defteri – Defter Beyan Sistemi

Sürekli Damga Vergisi Mükellefiyeti bulunan mükellefler için Damga Vergisi Defteri oluşturma menüsü kullanıma açılmıştır.

Damga Vergisi Defteri Sisteme Eklenmesi

Söz konusu defter ekleme işlemi Sistem Yönetimi menüsü altındaki Defter İşlemleri alt menüsünden gerçekleşmektedir.

Defter Beyan Sistemi’ne başvuru yapıldığı tarihte sürekli Damga Vergisi mükellefiyeti olmayanlardan daha sonra Damga Vergisi mükellefiyeti tesis edenler ile, mevcut sistemde Damga Vergisi defterini görüntüleyemeyenler bu menü yardımıyla Damga Vergisi defterlerini sistemde aktif edip kullanmaya başlayabileceklerdir.

 

Damga Vergisi Defterine Kayıtlarının Görüntülenmesi

Damga Vergisi defteri aktif olduktan sonra Muhasebe Bilgileri menüsünde bulunan Defter alt menüsünden aşağıda görüldüğü üzere Defter Türü bilgisini seçip ardından Oluştur butonu ile sisteme gider olarak ekledikleri Damga Vergisi satırlarını görüntüleyebilir, söz konusu belgeye gidip düzeltme ve silme işlemi yapabilir.

Damga Vergisi Defterine Kayıt Ekmelek

Damga Vergisi defterinde yer alması gereken kayıtlar sırası ile

  • Muhasebe İşlemleri
  • Gider Ekle
  • Alış Türü (Normal Alım)
  • Gider Kayıt Türü (Serbest Meslek Kazancına Ait Giderler (GVK Md. 68))
  • Gider Kayıt Alt Türü (Beyannameye Konu Olan Damga Vergisi Giderleri ( GVK 68/1 ) (Vergi Kodu 0040))

kodu ile eklenmektedir.

Damga Vergisi Beyannamesi Doldurulması

Damga Vergisi Defterine konu olan satırlar sistemde gider olarak eklenen kayıtlardan alınacak olup, Damga Vergisi Beyannamesi şimdilik manuel olarak doldurulmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konusu ise Damga Vergisi Beyannamesi oluşturulduktan sonra söz konusu defter kayıtlarında, güncelleme ve silme işlemi yapmak için önce Damga Vergisi Beyannamesinin silinmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: