Gelir-Gider Kayıt Tarihlerine Dikkat – Defter Beyan Sistemi

Defter Beyan Sistemi Kdv Beyanname uygulamasının başlamasıyla bazı meslektaşlarımız beyannameye sistemden otomatik olarak gelen rakamlarda hata olduğu, yada beyannameye ilgili dönemden hiç bir tutar ya da matrah bilgisi gelmediği yönünde sorunlar iletmektedir.

Defter Beyan Sistemi entegre bir uygulama olup sistem tarafından üretilecek beyannamelerde sisteme eklenen belgelerin KAYIT TARİHİ’ni baz alınmaktadır. Dolayısıyla bazı kullanıcılar sisteme ŞUBAT ayında kayıt yapmaya başlamış ve kayıt tarihini değiştirmeden sisteme BELGE TARİH’i OCAK olan gelir ve gider kayıtları eklemiştir. (sistem başlarda buna izin ediyordu.) Ya da Kayıt tarihini sisteme kayıt yaptığı gün olan Şubat ayından herhangi bir seçmiş daha sonra belge tarihi alanında Ocak ayına kayıt yapamadığı için Belge Tarihi alanına da aynı tarihi girmişlerdir.

Sonuç olarak Ocak 2018 dönemi KDV Beyannamesinde yer alacak tutarlar sistemde kayıt tarihi baz alındığından ilgili döneme ait beyannamelerinizi göndermeden önce belgelerinizi kayıt tarihlerinizin OCAK 2018 dönemi olup olmadığını kontrol ediniz.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: