Doktorlar Defter Tasdik Ettirmeyecek

Serbest Meslek Kazanç Defteri tutan Avukat, Doktor, Mühendis, Mimar ve Mali Müşavirler 2018 yılı için Noterden defter tasdik ettirmeyecek.

Sistem Basit Usul Mükellefler ile Serbest Meslek Kazancı mükellefleri yönünden (noterler hariç) 01.01.2018 de başlayacak.

Kağıt Defter Kaldırıldı

Buna Göre Serbest Meslek Kazanç Defteri tutan Avukat, Doktor, Mühendis, Mimar ve Mali Müşavirler 2018 yılı için Noterden defter tasdik ettirmeyecek. Maliye Bakanlığının açacağı Defter Beyan Sistemi üzerinden defterlerini  Mali Müşavirleri aracılığı ile tutabilecek.

Kağıt Serbest Meslek Makbuzu Kalkıyor Mu ?

İsterlerse ihtiyari olarak artık kağıt ortamda Serbest Meslek Makbuzu düzenlemek yerine Elektronik ortamda E-Serbest Meslek Makbuzu düzenleyebilecek.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Yayınlandı. 486 Sıra Nolu Defter Beyan Sistemi Genel Tebliği son hali Maliye Bakanlığı tarafından bazı değişiklikler yapıldıktan sonra yayımlandı.

Geçici Madde ile başvuru tarihi 31.01.2018 olacak, dolayısıyla Serbest Meslek Kazancı için yeni mali yıl dahil defter tasdik işlemi yapılmayacaktır. Defterler sistem üzerinden tutulacaktır.
Kayıt süreleri Kdv Beyannamesinin son verilme günü olarak değiştirilmiştir.

Söz Konusu Tebliğ’e buradan ulaşabilirsiniz. İndirmek İçin tıklayın

486_serno_vukgenteb_basbakanlik

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: